Офіційна статистика не підтверджує зменшення використання КАБів.
Експерти оцінили застосування Росією КАБів / фото Вікіпедія
Останнім часом поширюється інформація про те, що РФ зменшила використання крилатих авіаційних бомб. Водночас, як пишуть експерти Defense Express, офіційна статистика це не підтверджує. У виданні прояснили ситуацію із застосуванням Росією КАБів та причини, які б в теорії могли змусити її знизити цю активність.
Так, експерти нагадують, що президент Володимир Зеленський повідомив, що ворог за тиждень з 9 до 15 грудня використав близько 630 КАБів. Для порівняння – за останній тиждень листопада (25.11 – 01.12) РФ застосувала близько 500 КАБів, тобто їх кількість навіть збільшилась.
Водночас три тижні з початку листопада ворог використовував по 800-900 КАБів щотижня, а тиждень 21-27 жовтня був рекордним за кількістю КАБів – 1100 одиниць, зазначають експерти. А влітку ворог застосував в середньому 600-800 КАБів щотижня. Тож показник у 600 КАБів на тиждень не є аномальним, хоча їх застосування порівняно з жовтнем і зменшилось.
Відео дня
Що може вплинути на зменшення ударів КАБами
Однією з причин нібито зменшення застосування КАБів називають дозвіл на використання ATACMS по території РФ, що змусило ворога відвести свою тактичну авіацію подалі. Водночас заборона на удари була скасована 17 листопада, а після цього кількість застосування КАБІв ще була майже рекордною.
Також на застосування КАБів могла вплинути й погода внаслідок зниження ефективності російських розвідувальних БПЛА. Як пояснюють експерти, використання КАБів вимагає координат об’єктів, а якраз дрони відповідають за значний відсоток виявлених цілей. На це також могло вплинути і активне знищення ворожих БПЛА, завдяки використанню українських зенітних дронів.
“Водночас дані за літо прямо показують, що тоді ворог також мав тижні, під час яких використовувалось 600 КАБів”, – зазначають аналітики, тобто вплив погоди можна виключити
Причиною зниження використання ворогом КАБів також називають проблеми із вичерпанням льотного ресурсу бомбардувальників Су-34.
Однак у Defence Express вказують: РФ час від часу повідомляє про виготовлення нових Су-34 та Су-35, що прямо вказує на відсутність катастрофічних проблем у цій галузі. Також навряд чи є суттєві проблеми з масовим виробництвом самих модулів УМПК, оскільки у них відсутні надскладні компоненти.
“І з огляду на все це, лише відповідні за часовим проміжком статистичні дані зможуть дозволити оцінити реальну інтенсивність використання ворогом того чи іншого виду озброєння. А от пошук реальних причин цього може бути більш ніж складним і мова скоріше буде йти про комплексний вплив безлічі факторів, які склались в один час”, – зазначають експерти.
Російські КАБи – що відомо
В кінці листопада командир батальйону ударних безпілотників “Ахіллес” 92 окремої штурмової бригади, Юрій Федоренко зазначав, що відсоток застосування росіянами авіації та ударів КАБами суттєво зменшився після дозвілу партнерів бити по території РФ західною зброєю.
Секретар Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат Роман Костенко повідомляв, що з початку повномасштабного вторгнення РФ застосувала по Україні понад 30 тисяч КАБів.