Мобілізація в Україні часто проходить силовими методами.
Є певні правила, згідно яких може проходили мобілізація / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Воєнний стан і мобілізацію в Україні продовжено до 9 листопада 2024 року. Це означає, що співробітники ТЦК продовжать перевіряти військово-облікові документи у військовозобов’язаних. УНІАН розповість, що робити, якщо ваші права порушили під час цієї процедури.
Як має проходити мобілізація в Україні – норма закону
Згідно ст 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадяни зобов’язані:
- з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України – за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України – за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України – за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
Відео дня
Також військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов’язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Що робити, якщо ТЦК перевищують свої повноваження
Відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, усі військовозобов’язані чоловіки мають отримати повістки, у яких зазначено:
- прізвище, ім’я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
- найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
- мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- місце, день і час явки за викликом;
- підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
- реєстраційний номер повістки;
- роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.
Адвокати Мельнік Руслан і Камишев Євген акцентують увагу на тому, що якщо військовозобов’язаний проігнорував повістку, ТЦК може звернутися до поліції для адміністративного затримання та відправлення такої особи до військкомату. Протягом 5 днів поліція розшукує людину, якщо їм не вдається знайти військовозобов’язаного, ТЦК надсилає такій особі рекомендованим листом вимогу з’явитися до військкомату.
Читайте також:
Мобілізація жінок в листопаді 2024: чи почнуть призивати українок
Мобілізація з 1 жовтня 2024 року: хто піде служити в першу чергу
Що зміниться в жовтні 2024: повістки поштою, виплати за кешбек і переведення часу
Однак важливо знати, як діяти, якщо зупинили ТЦК і співробітники зазначеного відомства утискають права і свободи громадянина України. Юристи в такому разі рекомендують зробити два дзвінки – до поліції та до ВРП, після прибуття яких можна заявити про правопорушення з боку співробітників ТЦК.