
Отримати такий самий відтінок, як і у єгипетського синього, виявилося не так і просто.
Вчені довгі роки не могли відтворити цей пігмент / фото – wikimedia.org/Ángel M. Felicísimo
Вченим вдалося відтворити найдавніший у світі синтетичний пігмент – єгипетський синій. Це великий крок уперед в археології та науці про збереження культурної спадщини, пише Interesting Engineering.
Науковці з Університету штату Вашингтон разом із колегами з Музею природничої історії Карнегі та Смітсонівського інституту експериментували з різною сировиною та часом нагрівання, щоб створити 12 рецептів пігменту, оскільки він мав різні відтінки.
У виданні зазначили, що стародавні єгиптяни і римляни використовували єгипетський синій як замінник дорожчих матеріалів, таких як лазурит і бірюза, під час забарвлення дерева, каменю і пап’є-маше. Однак отримати пігмент із таким самим кольором виявилося дуже важко.
Відео дня
У своєму дослідженні вчені розповіли, що унікальний пігмент має оптичні, магнітні та біологічні властивості. Вона випромінює світло в ближній інфрачервоній частині електромагнітного спектра, яке невидиме неозброєним оком.
Автор дослідження Джон Макклой поділився, що в основі проєкту лежить не тільки алхімічний блиск єгипетського синього, а й прагнення вчених показати, як сучасна наука розкриває приховані історії давньоєгипетських предметів.
У рамках дослідження було створено різні суміші діоксиду кремнію, міді, кальцію і карбонату натрію. Цей матеріал нагрівали при температурі близько 1000 градусів Цельсія від однієї до 11 годин.
У виданні додали, що після охолодження вчені вивчили пігменти за допомогою сучасних методів мікроскопії та аналізу. Дослідники помітили, наскільки різноманітним був цей пігмент.
Читайте також:
Розроблено унікальну молекулу, яка допоможе створити комп’ютери майбутнього
“Новаторське” дослідження ДНК підтвердило зв’язок стародавнього народу зі знаменитим каньйоном
У Туреччині вчені знайшли ознаки давно загубленої цивілізації кам’яного віку
Ба більше, з’ясувалося, що для отримання потрібного відтінку потрібно використовувати лише 50% компонентів синього кольору. За словами вчених, отриманий матеріал може використовуватися в різних галузях.
Учені відтворили 5000-річний рецепт приготування хліба
Раніше в Туреччині вчені взялися відродити 5000-річний рецепт хліба, який був заритий під порогом нещодавно збудованого будинку в ранньому бронзовому столітті. Тепер же археологи відкопали його.
Зазначається, що хліб готували з борошна грубого помелу з полби, стародавнього сорту пшениці, насіння сочевиці та листя невідомої рослини.